Výcvik ve Flashover kontejneru

Nositelé dýchací techniky naší jednotky se zúčastnili školení v zařízení simulující požáry v uzavřených prostorech.

3. prosince vycestovali vybraní členové jednotky SDH Rájec k výcviku do Hamer u Prostějova, aby si osvojili schopnosti a dovednosti na výcvikovém trenažeru simulující požár v uzavřených prostorech.

Co to vlastně ten FLASHOVER a Flashover kontejner je?

Flashover je jeden z nebezpečných jevů, který se u požáru v uzavřených prostorách (tedy u požáru bytu) může vyskytnout a hasiče přímo ohrozit na životě.

Jedná se totiž o fázi požáru kdy dochází k celkovému vzplanutí prostoru a hasič tak může rázem zůstat uvězněný v ohňovém pekle odkud není úniku. Při vzniku tohoto jevu navíc může být vystaven i více než 800 st. C a pravděpodobnost na přežití i přes použití veškerých ochranných prostředků, je minimální.

Právě výcvikem a efektivní prací s proudnicí může hasič tomuto jevu buď v ideálním případě zamezit a nebo jev alespoň rozpoznat dříve než k němu dojde, címž se může dopředu ochránit a snížit tak případný účinek tohoto jevu. Navíc i samotný hasební zásah bude mnohem efektivnější.

A jak asi takový náš výcvik ve Flashoveru kontejneru vypadal můžete shlednout na videu. Nejedná se sice o výcvik naší jednotky, ale výcviky jsou téměř vždy podobné, proto koukejte!

Autor videa: Tomáš Lach
Zdroj videa: www.youtube.com