Soutěž jednotek Adamov

V sobotu, 26. října 2013 proběhl v ulicích města Adamova Memoriál Josefa Drbala v požárních dovednostech členů jednotek SDH.

Tuto soutěž pro jednotky sborů dobrovolných hasičů pořádali adamovští hasiči již potřetí. My jsme byli v soutěži, která je zaměřená především na požání dovednost úplnými nováčky.

Při této soutěži v níž členové družstev vykonávali disciplíny příbuzné činostem u zásahu, rozhodoval mnohdy nejen čas, ale např. u první pomoci i způsob a preciznost provedení. Za chybné postupy při plnění disciplín dostávala družtva tresné body, které se nakonec přičetly k celkovému času.

Soutěž obsahovala celkem šest stanovišt. Na prvním stanovišti bylo úkolem uvázat lano na vhodný kotevní bod a slanit, druhé stanoviště bylo přípravou na povodně a šlo o plnění protipovodňových pytlů pískem. Následovalo stanoviště poskytování první pomoci, kde každé družstvo provádělo resuscitaci a ošetřovalo vylosované poranění (popálenina, zlomenina, zjištění stavu pacienta). Na čtvrtém stanovišti se hasiči vystrojili do dýchacího přístroje a absolvovali výstup po schodech do cca 4. NP. U pátého stanoviště na rozkaz velitele družstva jsme prováděli sestavení nastavovacího žebříku a následné vytvoření proudu. A na posledním stanovišti vytvářeli hasiči útočný hasební proud.

A jak jsme si vedli? V soutěži jsme měli tři soutěžní družstva podle našich směn. Žádné se nenechalo zahanbit a rájecká směna A dokonce zvítězila a získala tak putovní pohár. Vítězství přišlo především proto, že jsme se vyvarovali chyb a dokončili trať bez trestných bodů. Výsledný čas byl více než dvě minuty před druhou Habrůvkou.

Je nutné říci, že tato soutěž je pro členy jednotek SDH velikým přínosem a činnosti zde prováděné skutečně využijí u zásahu. Je možné, že příští rok se setkáme s takovou soutěží v ulicích našeho města.

Konečné pořadí jednotek:

1. Rájec - směna A