Historie sboru

Vítejte v sekci věnované historii našeho sboru.

O počátcích hasičstva v Rájci nalezneme písemné prameny a fotografie v 80. letech 19. století. Samotný sbor dobrovolných hasičů byl v Rájci založen až v roce 1895, což je asi o půl století později než první hasičské sbory v naší zemi. I tak je náš nejen hasičský život velice pestrý. Nejvíce vzpomínek však uchováváme v zážitcích při společenských a kulturních akcích, které pořádáme.

Nejstarší dochovanou fotografií z hasičské historie tehdejší obce Rájec nad Svitavou je z roku 1893 a nákup historicky první stříkačky byl uskutečněn v roce 1894. Její nákup byl podpořen zvláště ze strany tehdejšího starosty Rájce nad Svitavou p. Antonínem Kočvarou, který mimojiné prosadil v tehdejším obecním zastupitelstvu i zřízení spolku – sboru dobrovolných hasičů.

Historii sboru jsme se snažili rozčlenit do několika období:

Historie ve fotografiích a dokumentech >>