Jednotka SDH

Všechny jednotky požární ochrany jsou zařazeny na základě zákona o požární ochraně a vyhlášky o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany, rozděleny do příslušných kategorií, čímž je zaručena do stanovené doby dostupnost jednotky všem občanům.

Příslušná kategorie stanovuje jednotce požární ochrany její územní působnost a dobu dojezdu. Na základě těchto úkolů je pak sestaven i požární poplachový plán.

Jednotka SDH Rájec je zařazena v kategorii JPO III/1. Co to pro zajištění chodu jednotky znamená?

a) Minimální početní stav jednotky je 12 členů. Ti zabezpečují výjezd jednoho družstva o minimálním počtu 1+3. To znamená, že počet členů v pohotovosti pro zabezpečení výjezdu jsou 4 členové.

b) Jednotka musí zabezpečit výjezd nejpozději do 10 minut od vyhlášení poplachu. V současné době je vyhlášení poplachu zajištěno elektronickou sirénou a rozesláním SMS zpráv na telefony členů jednotky.

c) Základní působnost jednotky je v okruhu 10 minut doby dojezdu na místo události. To znamená, že jednotky pravidelně dle poplachového plánu vyjíždí i mimo území města Rájec-Jestřebí.

Celá jednotka je organizována velitelem jednotky, který má dva zástupce velitele. Z předpisů vychází, že jednotka musí mít pro zajištění akceschopnosti 4 hasiče ve funkci strojník a zbytek družstva tvoří samotní hasiči, tj. 5 hasičů. Toto byly a jsou základní informace o jednotce SDH, jejíž členové vykonávají svoji činnost dobrovolně.