Soutěz ve Veselici

V sobotu 12. října 2013 dopoledne proběhla ve Vavřinci pro mladé hasiče podzimní soutěž v požárnických dovednostech, která je součástí celostátní hry Plamen. Ráječtí hasiči se této soutěže zúčastnili v počtu dvou hlídek mladších žáků. Odpoledne pak soutěž pokračovala v kategoriích dorostenců a i zde jsme měli želízko v ohni - naši jedinou dorostenku Elišku Rumlerovou.

Při této soutěži, která je pořádaná pravidleně každým rokem v tuto dobu se mladí hasiči utkají při tzv. branném závodu na několika stanovištích např. ve střelbě ze vzduchovky, ošetřování základních zranění, uzlování, topografii, poznávání požárního příslušenství a nebo ručkování na laně. Vše samozřejmě na čas a vpřípadě chyby s udělením trestných bodů, které se pak připočítají k výslednému času.

Hlídky mladých hasičů Rájec v kategirii mladších žáků skončily na 12. a 36. místě, celkově nakonec obsadili v podzimní části soutěži 11. místo a s 32 body a započítaným 21. místem ze štafety dvojic jsou prozatím na celkovém 12. místě v soutěži Plamen.

V kategorii dorostenek se podařilo Elišce Rumlerové nakonec vybojovat 3. místo v této okresní soutěži. Gratulujeme a přejeme všem mladým hasičům mnoho úspěchů a radosti v dalších soutěžích.

Mladí hasiči

Kolektiv mladých hasičů SDH Rájec má k dnešnímu dni cca 18 členů, které dělíme na družstva mladších žáků, starších žáků a dorostenců.

Schůzka mladých hasičů se v letních měsících koná každý pátek v 16.00 hod. v hasičské zbrojnici nebo v klubovně SDH místní Sokolovny. V zimních měsících jsou schůzky ve středu v 16:00 hod. v tělocvičně rájeckého gymnázia.

Zde je odkaz na Směrnice hry plamen včetně všech dodatků, kterými se mladší a starší žáci řídí.

Vznik kroužku mládeže při SDH Rájec v roce 2005

Jednoho krásného dne, když jsme my dospělí měli nějakou slezinu, se u naší hasičky objevili tři sourozenci. Jmenovali se Plškovi. A hned jestli máme mládež, že se chtějí přihlásit za členy, že se do Rájce přistěhovali a že do kroužku už chodili. Tak jsme jim řekli: Pokud dokážete sehnat zbytek soutěžního družstva, založíme kroužek mládeže i v našem SDH. Což se jim narozdíl od nás povedlo.

První hlavní vedoucí byl Hudec Miloš ml., Petr Skoták mu pomáhal coby strojník. Ostatní členové se u naší mládeže střídali jako pomocníci.

Nakonec se nám náš kroužek podařilo připravit jak na první soutěž, a to v Ráječku. O něco později bylo družstvo připraveno i na podzimní okresní kolo celostátní hry Plamen.

V roce 2006 začali mít naši mladší žáci první úspěchy: Na soutěži v Ráječku obsadili 1.místo a v Doubravici 2.místo.

A to byl začátek hasičské mládeže u nás v Rájci!